A gdyby tak będąc liderem zarządzającym organizacją móc podnieść świadomość swoich zachowań? Podnieść swoją skuteczność, lepiej się komunikować, motywować innych  i podejmować bardziej trafne decyzje? Okazuje się, że jest to możliwe. I o ile narzędzi diagnostycznych, wykorzystywanych w rozwoju przywództwa i zarządzania, jest wiele, to ja szczególnie polecam Waszej uwadze badanie Leadership Circle Profile (LCP) – prawdziwy przełom wśród profili 360 stopni.

Celem tego badania jest określenie u osób zajmujących najwyższe stanowiska zarządcze i strategiczne w firmach:

  1. kompetencji kreatywnych, które mają bezpośredni wpływ na skuteczność przywództwa oraz kluczowych zachowań stanowiących gwarancję przywództwa i zapewniających wysoki stopień spełnienia, efektywności i wybitnych osiągnięć;
  2. samoograniczających zachowań przywódczych, które stanowią odzwierciedlenie wewnętrznych przekonań ograniczających skuteczność działania, świadczą o autentyczności wypowiedzi i siłę przywództwa.

Leadership Circle Profile opiera się na teorii, że istnieją dwa główne style przywództwa: twarde (ang. „reactive”) i miękkie (ang. „creative”). Twardy styl reaktywny charakteryzuje się zwykle kontrolą, rywalizacją i unikaniem zagrożeń, podczas gdy miękki styl twórczy opiera się na współpracy, empatii i innowacyjności. Oba te style mają swoje miejsce i znaczenie w różnych kontekstach organizacyjnych. Zastosowanie twardego stylu przywództwa może być konieczne na przykład w sytuacjach kryzysowych lub podczas zarządzania projektami o wymagającym terminie ich zakończenia. Jednak w dzisiejszym dynamicznym otoczeniu biznesowym to właśnie styl przywództwa oparty na podejściu miękkim (twórczym) jest zazwyczaj rekomendowany jako bardziej wartościowy i skuteczny w dłuższej perspektywie dla większości organizacji, zwłaszcza tych dążących do budowania zrównoważonego sukcesu i długoterminowej wartości. Coraz częściej zdają one sobie bowiem sprawę, że budowanie kultury opartej na zaufaniu, współpracy i wspieraniu rozwoju pracowników przyczynia się do długoterminowego sukcesu i trwałej wartości.

Profil LCP pomaga liderom zidentyfikować, który z tych dwóch stylów jest u nich dominujący oraz jakie są ich unikalne mocne strony i obszary do rozwoju. Dzięki temu mogą oni świadomie pracować nad transformacją swojego przywództwa w sposób, który sprzyja bardziej efektywnej i zrównoważonej pracy w organizacji.

Badając Prezesów i Dyrektorów różnych firm, odkryłam, jak często nie mają oni świadomości swoich postaw i zachowań ani tego, jak wpływają na ludzi w firmie i jak są przez nich postrzegani. Niektórzy z nich w sytuacji stresowej wchodzą w swoje naturalne, podświadome zachowania i w wyniku problemu włącza im się kontrola. „Cisną” więc i rozliczają ludzi, co jest dalekie od wsparcia, motywacji i budowania zaangażowania. Inni natomiast w sytuacji stresowej wycofują się, unikają konfrontacji, co powoduje, że tracą na swojej skuteczności i nie są w stanie osiągnąć celów strategicznych. Jeszcze inni wchodzą w arogancję i władczość, co jest oznaką niepewności i lęku. I mogę tak przytaczać mnóstwo przykładów, które często obserwuję na spotkaniach zarządczych. Są też tacy liderzy, którzy mają silnie rozwinięte kompetencje kreatywne, dbają o rozwój ludzi i mają wysoką samoświadomość i są autentyczni i spójni. Niestety, takich przywódców jest zdecydowanie mniej.

Zachęcam więc wszystkich liderów, do tego, aby nie obawiali się diagnozy. To właśnie ona pozwoli im osiągnąć wyższy poziom, co będzie ulgą dla ich zespołów oraz dla nich samych. To prosta droga do spełnienia i sukcesu. Dzięki analizie LCP dowiesz się, czy jako lider powinieneś rozwijać świadomość własnych wzorców zachowań i ich wpływu na innych, czy też skupić się na kształtowaniu umiejętności komunikacyjnych. Być może konieczne będzie budowanie empatii i relacji interpersonalnych, rozwijanie umiejętności zarządzania stresem i presją bądź praca nad elastycznością i adaptacyjnością. Łatwiej będzie Ci podjąć decyzję o skorzystaniu z coachingu lub mentoringu bądź dobrać odpowiednie szkolenie.

Poprawa stylu przywództwa wymaga czasu, wysiłku i zaangażowania, ale może przynieść znaczące korzyści zarówno dla lidera, jak i dla organizacji. Ważne jest, aby podjęte działania rozwojowe były realizowane systematycznie i konsekwentnie, a ich postępy –  regularnie monitorowane. Leadership Circle Profile (LCP) to zaś pierwszy krok na tej drodze.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *